Preskočiť na obsah

Rôzne poškodenia vlasu a korienkov

Starostlivosť o vlasy znamená pestovať nielen samotné vlasy, ale starať sa aj o vlasovú pokožku. Práve starostlivosť býva príčinou nie jedného problému.

• mastné vlasy
• lupiny
• suchá, dehydrovaná koža a vlasy
• vypadávanie vlasov
• slabé a jemné vlasy
• poškodená štruktúra vlasov
• rozštiepené vlasy

POPIS VLASOVÉHO KORIENKA

Normálny vlas

Vlasový korienok zdravého vlasu je plný, kyjakovitého tvaru, jeho obrys je súmerný.

vlasový korienok_01

Mazotok tukový – seborrea grassa

Nadmerná sekrécia hutného voskového mazu, ktorý sa hromadí okolo ústia vlasového folikulu. Pokožka je mastná, naopak vlas môže byť suchý.

vlasový korienok_02

Mazotok olejový – seborrea oleosa

Nadmerná sekrécia tekutého (olejového) mazu, ktorý vyúsťuje na povrch vlasovej pokožky. Zachytáva sa na vlasoch, ktoré sa pod váhou mazu stávajú ťažkými. Vlasy vytvárajú pramienky a nedržia účes.

vlasový korienok_03

Mazotok potový – seborrea fluente

Nadmerná sekrécia z potných žliaz vlasovej pokožky. Pot spôsobuje, že vlasy sa stávajú ťažkými. Mení se aj pH hydrolipidovej vrstvy.

vlasový korienok_04

Zakrivený vlasový koienok

Vlasový korienok sa javí ako zakrivený, čo je spôsobené nedostatočným vyživovaním. Vlas je slabý a bez elasticity. Hlavným dôvodom je často nedostatočné prekrvenie vlasovej pokožky.

vlasový korienok_05

Atrofický (oslabený) vlasový korienok

Nachádza sa na suchej aj na mastnej vlasovej pokožke. Vlasový korienok je zúžený a zmenšený vplyvom nedostatočnej výživy a prítomnosťou voľných radikálov. Tento stav je častou príčinou silného vypadávania vlasov.

vlasový korienok_06

Vlasový korienok v tvare výkričníka

Vlasový korienok je výrazne oslabený, vlas rýchlo vypadáva a na vlasovej pokožke vznikajú plešiny charakteristické pre anomáliu – alopecia areata.

vlasový korienok_07

POPIS VLASOVÉHO STVOLU

Normálny vlas

Kutikula (vonkajšia vrstva) vlasového stvolu je neporušená, keratínové šupiny perfektne priliehajú. Vlas je jasný, lesklý, mäkký, elastický, ľahko rozčesateľný a končeky vlasu nie sú rozštiepené.

vlas_01

Drsný a pórovitý vlas

Keratínové šupiny kutikuly odstávajú alebo úplne chýbajú. Vlasy sú na dotyk drsné, matné a zle sa rozčesávajú.

vlas_02

Tricoptilosis – rozštiepený vlas

Vlasové končeky sú rozštiepené. Končeky vlasov sú suché a často chýba aj pigment.

vlas_03

Tricoclasis – rozstrapkaný vlas

Tricoclasis je vážnejší stupeň tricoptilosis. Končeky vlasu sú rozstrapkané ako štetec. Táto anomália je často sôsobená nedostatkom minerálov.

vlas_04

Tricoclasis pozdĺžna – oslabený vlas

Proteínová štruktúra keratínu je zmenená. Vlas stráca svoju aminokyselinovú rovnováhu. Vlas sa tak stává krehkým a citlivým voči vonkajším vplyvom.

vlas_05

Tricoresis – perlové ochorenie

Prejavuje se tzv. nabobtnaním kutikuly a kortexu vlasového stvolu. Kutikulárne bunky sa zhlukujú a vytvárajú hrboly (uzlíky). Vlas stráca prirodzenú mäkkosť a elasticitu.

vlas_06

Vlas poškodený fénovaním

Častým fénovaním (suchý a horúci vzduch) sa vlasy vysušujú a elektrizujú. Vlas stráca svoju prirodzenú vlhkosť a je oslabený.

vlas_07
zdroj: vlas.sk